Статистически доказано е, че хората и фирмите обръщат най – малко внимание към опасността от възникване на пожар и превантивните мерки за намаляне на този риск, както и методите на сигнализация при възникване на такъв, така наречените пожароизвестителни системи.
Пожари могат да възникнат по ред причини:
Отоплителни уреди.
Късо съединение.
Неправилна работа с огън.
Въздействие на природни явления и др.

Основната цел на пожароизвестителните системи е опазване на човешки живот и на имущество. Целта на пожароизвестителните системи е във възможно най – ранна степен на образуване на пожара да се известят намиращите се хора в сградата, за да се извърши необходимата реакция по евакуация, уведомяване на противопожарна охрана и пожарогасене с наличните в обегта пожарогасителни съоражения, действия, които са подробно описани в плана за действие при извънредни ситуаций, който трябва да притежава всяка фирма.
Системите за пожароизвестяване регистрират възникването на пожар посредством детектори, които се избират в зависимост от вида на охраняваната зона и условията при които трябва да работи датчика. Има различни видове датчици.
Според вида на детекция биват:
димооптични, термодиференциялни, датчици с фиксирана температура, комбинирани датчици, пламъчни датчици, пожарни бариери.
Според начина им на монтаж и комуникация с пожароизвестителната централа (ПИЦ) биват онвенционални и адресируеми. Важни характеристики на пожарните детектори са тяхната чуствителност и площ, която могат да покрият.
Съществуват европейски стандарти за противопожарна безопасност в които са описани съответните предписания и изисквания в зависимост от степента на риск от възникване на пожар.
За правилното подсигуряване на оптимално бърза детекция и известяване за възникване на пожар от пожароизвестителната система (ПИС) е необходимо да се спазват нормативните изисквания за съответния обект относно броя и вида на пожароизвестителните детектори.
Освен чрез светлинна и звукова сигнализация ПИЦ може да уведомява за възникнал пожар и чрез позвъняване на телефон или изпращане на SMS.
Важно е да се спазат изискванията за покривна площ на различните типове пожарни датчици и мястото им на поставяне, за да бъде максимално ефикасна и бърза детекцията. на възникнал пожар.

Друг важен момент е периодичната проверка и профилактика на пожароизвестителната система. Такава проверка може да се извършва ежемесечно или на три месеца, но по рядка проверка не се препоръчва. Целта на тези проверки е да се провери изправността на всеки един детектор ръчен пожароизвестите (бутон), сирена, както и на цялата система. Само така може да се гарантира правилната функционалност на системата за пожароизвестяване.
Проверката и профилактиката на системите за пожароизвестяване се осъществява от лицензирани за това фирми и от служители на тези фирми, които са преминали курс на обучение за извършване такива профилактики. При всяка проверка се прави протокол в който се описват проверените елементи и тяхното състояние, като с подписа си лицето извършило проверката поема отговорнозт за правилното функционитане на системата.
Всички тези, както и други изисквания и нормативи са изключително важни и не са за за подценяване, защото те работят основно в едно изключително важно направление – опазване на човешки живот и здраве, а това е безценно.
Ние можем да ви бъдем полезни, както с консултации относно пожарна безопасност и подбор на системи за пожароизвестяване, както и с изграждането и потдържането на таkива.